Možno ste už počuli o ľuďoch, ktorí cestujú do Južnej Ameriky, aby zažili obrad Ayahuasca, počas ktorého sa pije rovnomenný psychoaktívny nápoj.
Nápoj Ayahuasca používali na duchovné a náboženské účely staroveké amazonské kmene a dodnes ho ako posvätný nápoj používajú niektoré náboženské komunity.
Ayahuasca, obsahuje jeden z najsilnejších halucinogénov prírody a pôvodný obrad, vedený skúsením šamanom, trvá niekoľko hodín.
Poďme sa pozrieť aké sú pozitívne a negatívne účinky tohto halucinogénneho nápoja na zdravie, ako aj na samotný obrad.
Čo je Ayahuasca?
Názov Ayahuasca, vyslovujte „ai-uh-wa-skuh“, je odvodený z jazyka Quechua, ktorý je oficiálnym domorodým jazykom Peru. V kečuánčine ayahuasca znamená „vinič predkov“.
Domorodé kultúry používali Ayahuasca po stáročia ako spôsob očistenia psychiky od základných duchovných problémov.
Ayahuasca je látka získaná z rastliny Banisteriopsis caapi, ktorá pochádza z dažďového pralesa oblasti Amazonky. Z látky Ayahuasca sa vyrába nápoj, psychedelická droga, používaný najmä pri duchovných ceremóniách. Tento nápoj môže spôsobiť množstvo vedľajších účinkov a potenciálne nebezpečných rizík.
Primárnou zložkou nápoja Ayahuasca je vinič Banisteriopsis caapi a užíva sa ako čaj. Hoci môže byť čaj Ayahuasca vyrobený iba zo samotnej rastliny Banisteriopsis caapi, bežne sa k nej pridávajú aj ďalšie rastliny, ako sú rastliny Psychotria viridis a Diplopterys cabrerana, ktoré obsahujú psychedelickú látku nazývanú dimetyltryptamín (DMT). Táto látka je veľmi silný prírodný halucinogén, ktorý vytvára psychoaktívne účinky, ktoré sú s Ayahuasca spájané. Bez neho by Ayahuasca nemala rovnaké účinky.
Látka DMT je v mnohých krajinách nezákonná, takže ľudia musia často cestovať, aby si mohli užiť nápoj Ayahuasca legálne. Napriek tomu sa používanie čaju Ayahuasca stalo tak populárnym, že sa okolo neho v Južnej Amerike rozvinul celý turistický priemysel.
Účinky ayahuascy
Aj keď je Ayahuasca vo všeobecnosti klasifikovaná ako halucinogén, mnohí ľudia, ktorí ju užili tvrdia, že jej účinky na mozog sa líšia od drog ako LSD alebo halucinogénne huby. Opisujú ich ako viac emocionálne a duchovné. Niektorí zažívajú eufóriu a pocit osvietenia, zatiaľ čo iní prechádzajú silnou úzkosťou a panikou.
Rovnako ako pri iných psychedelických drogách, aj pri užívaní Ayahuasca zažijete halucinácie. Ayahuasca zvyčajne začne účinkovať tridsať minút po jej konzumácii a halucinácie trvajú približne päť hodín. Skúsenosti a účinky však môžu byť u každého odlišné a neexistuje spôsob, ako ich predpovedať a aká bude vaša skúsenosť.
Nezáleží preto na tom, koľko príbehov o hlbokom zážitku Ayahuasca a DMT ste si prečítali, vaša skúsenosť môže byť úplne iná. Možné psychologické účinky Ayahuasca zahŕňajú halucinácie, depersonalizáciu (transcendentálny zážitok), zmenený zmysel pre čas, skreslený sluch a viaceré fyzické účinky ako je zvracanie, zvýšená srdcová frekvencia, závraty, zvýšený krvný tlak, zväčšené zrenice, bolesť v hrudi, mimovoľné rýchle pohyby očí, svalová nekoordinovanosť alebo záchvaty.
Jedným z najvýraznejších vedľajších účinkov Ayahuasca je zvracanie. Niektorí ľudia veria, že tento vedľajší účinok je očistný a umožňuje im zbaviť sa negativity zo svojho života. V skutočnosti môže zvracanie viesť k ďalším komplikáciám, ako je dehydratácia.
Hoci možné medicínske prínosy Ayahuasca sa stále skúmajú, mnohí ľudia, ktorí Ayahuasca užili, veria, že látka je vysoko terapeutická a pomáha im riešiť a prekonávať potlačené psychické problémy. Západná medicína čoraz viac používa Ayahuasca na riešenie psychologických problémov, ako je depresia, závislosť a posttraumatická stresová porucha (PTSD).
Ako sa Ayahuasca užíva?
Aj keď sa Ayahuasca tradične používala na náboženské a duchovné účely konkrétnymi populáciami, časom sa stala populárnou na celom svete medzi tými, ktorí hľadajú spôsob ako otvoriť svoju myseľ, vyliečiť sa z minulých tráum alebo chcú jednoducho zažiť účinky Ayahuasca na vlastnej koži.
Dôrazne sa však odporúča, aby sa Ayahuasca užívala iba pod dohľadom skúseného šamana, pretože psychoaktívne účinky a teda zmenený stav vedomia, trvá aj niekoľko hodín.
Mnoho ľudí cestuje do krajín ako Peru, Kostarika a Brazília, kde sa ponúkajú viacdňové pobyty s Ayahuascou. Vedú ich skúsení šamani, ktorí pripravujú nápoj a dohliadajú na bezpečnosť účastníkov.
Pred účasťou na ceremónii Ayahuasca sa účastníkom odporúča zdržať sa cigariet, drog, alkoholu, sexu a kofeínu, aby si prečistili telo.
Často sa tiež odporúča dodržiavať rôzne diéty, ako je vegetariánstvo alebo vegánstvo, 2 až 4 týždne pred obradom, aby sa telo oslobodilo od toxínov.
Obrad Ayahuasca
Obrady Ayahuasca sa zvyčajne konajú v noci a trvajú, kým účinky Ayahuasca nepominú. Potom, čo priestor pripraví a požehná šaman – curandero – skúsený liečiteľ, účastníkom sa ponúkne nápoj Ayahuasca, niekedy rozdelený do niekoľkých dávok.
Šaman a ďalší, ktorí majú skúsenosti s Ayahuasca, ponúkajú účastníkom duchovné vedenie počas zážitku s Ayahuasca a tiež monitorujú účastníkov kvôli bezpečnosti. Niektoré strediská majú pre prípad núdze k dispozícii aj zdravotnícky personál.
Neoddeliteľnou súčasťou pôvodných obradov boli piesne icaros, ktoré počas obradu spieval šaman. Vďaka týmto piesňam sa mali umocniť vízie Ayahuasca.
Potenciálne výhody Ayahuasca
Ayahuasca pôsobí na neurologický systém v ľudskom tele.
Nedávny výskum ukázal, že Ayahuasca môže potenciálne prospievať zdraviu, najmä zdraviu mozgu. Zistilo sa, že hlavné aktívne zložky v Ayahuasce DMT a β-karbolíny, vykazujú neuroprotektívne a neuroregeneračné vlastnosti. Ayahuasca tak môže chrániť mozgové bunky a stimulovať rast nervových buniek. Iný výskum preukázal, že užívanie Ayahuascy môže zvýšiť kapacitu pozornosti vášho mozgu a zlepšiť vašu celkovú psychickú pohodu.
Niektoré štúdie naznačujú, že Ayahuasca môže byť prínosom pre ľudí s depresiou, posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD) a poruchami závislosti. Štúdia na 29 ľuďoch s depresiou rezistentnou na liečbu ukázala, že jedna dávka Ayahuasca viedla k výraznému zlepšeniu závažnosti depresie v porovnaní s placebom. Iné štúdie uvádzajú rýchle antidepresívne účinky. Niekoľko štúdií sa zameralo na účinky Ayahuasca na poruchy závislosti, vrátane závislostí na cracku, alkohole a nikotíne – so sľubnými výsledkami.
Nebezpečenstvo používania Ayahuasca
I keď sa môže zdať účasť na Ayahuasca ceremónii lákavá, konzumácia tohto psychedelického nápoja môže viesť k vážnym, dokonca smrteľným vedľajším účinkom.
Aj keď sa mnohé z nepríjemných vedľajších účinkov, ktoré sa zvyčajne vyskytujú počas požitia nápoja Ayahuasca, ako je vracanie, hnačka, paranoja a panika, považujú za normálne a iba dočasné, môžu byť mimoriadne znepokojujúce.
A čo viac, Ayahuasca môže nebezpečne interagovať s mnohými liekmi, vrátane antidepresív, psychiatrických liekov, liekov používaných na kontrolu Parkinsonovej choroby, liekov proti kašľu, liekov na chudnutie a ďalších.
Tí, ktorí majú v anamnéze psychiatrické poruchy, ako je schizofrénia, by sa mali tomuto nápoju vyhnúť, pretože jej užívanie by mohlo zhoršiť ich psychiatrické symptómy a viesť k mánii.
Okrem toho môže užívanie Ayahuasca zvýšiť vašu srdcovú frekvenciu a krvný tlak, čo môže mať za následok nebezpečné vedľajšie účinky, ak máte problémy so srdcom.
Dokonca bolo hlásených niekoľko úmrtí v dôsledku konzumácie Ayahuasca, tie sú však spojené s pridaním iných zložiek do nápoja alebo problémami s dávkovaním. Počas klinických štúdii nebola smrť nikdy hlásená.
Odhliadnuc od týchto nebezpečenstiev, účasť na obrade Ayahuasca znamená vložiť svoj život do rúk šamana, pretože práve on má na starosti prípravu nápoja Ayahuasca, ako aj určenie správneho dávkovania a sledovanie potenciálne život ohrozujúcich vedľajších účinkov.
A hoci sa objavili sľubné zistenia o zdravotných prínosoch Ayahuasca, tieto prínosy sa väčšinou týkajú klinických štúdií, v ktorých bola príprava a dávkovanie nápoja starostlivo kontrolované.
Celkovo je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či môžu lekári v budúcnosti Ayahuasca využívať ako potenciálnu liečbu určitých zdravotných problémov.
Zhrnutie na záver
Čaj Ayahuasca sa najčastejšie vyrába z liany Banisteriopsis caapi a keru Psychotria viridis.
Má silné halucinogénne vlastnosti a môže mať potenciálne pozitívne aj negatívne účinky na zdravie.
Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či sa dá použiť ako bezpečná alternatívna liečba určitých zdravotných problémov.